26 Aralık 2008 Cuma

23. aralık. 08 - 19.41

Politeknik baskını gitgide daha olası hale geliyor, polis diktatör zamanı gözetim tekniklerini kullanıyor, kadın öğrenci eylemleri az sonra başlayacak.

23. aralık. 08 - 19.41

Medya, Gaudi’deki ayaklanma karşıtı polisin elebaşına 2 değil 7 kurşun atıldığını gündeme getirdi. Kendilerine “popüler hareket” diyen bir grup bu saldırıya sahip çıktı. Atina’daki öğrenci gösterileri bir saat önce sona erdi. İyi bir katılım oldu ve bir polis aracı ters çevrildi.

Politeknik’teki sakin bir geceden sonra büyük medya (her zaman polisin müdehalesine zemin hazırlayan medya) polis tarafından Politeknik’e baskın yapıldığını, yapılabileceğini duyurdu. Kampüsle ilgilenen kişiler orayı terkederken kendi haklarını korumak amacıyla karar verecekler ve bu karar bugün toplantıda, akşam 6da alınacak.

Bağımsız medya ve ilgi gören toplantılar aracılığıyla polisin taksi sürücülerini kadın müşterileri hakkında sorguya çektiklerini size ulaştırıyoruz (67-74 yılları arasındaki diktatör rejimde olduğu gibi). Taksiye binen ve ekonomi üniversitesiyle ilgisi olmayan, Atina’nın kuzey banliyölerinden birine giden bir kadın doğrudan polis merkezinin ilgisini çekiyor. Neyseki nereye götürüldüğünü anladığında taksinin penceresinden atlıyor ve polis ve taksici tarafından kovalanıyor.

Büyük medya aynı zamanda Atina’nın banliyösünde kalan Goudi’deki Zografou üniversitesinin yakınlarında, ayaklanma karşıtı polisin elebaşına akşam 5.50’de iki kez ateş edildiğini bildiriyor. Kurşunlardan biri lastiğe, diğeri de motora çarpıyor.

Yılın son gösterisi birazdan başlayacak. 9 ocak’da yapılacak diğer bir gösteri için çoktan çağrı yapıldı. Öyle görünüyor ki yeniyılda da gösteriler devam edecek.

Üç üniversitenin(ekonomi, politeknik ve hukuk okulları) anarşist işgalleri bu haftanın sonunda, gerçekten yorucu olan bu eşsiz 17 günden sonra sona erecek. Elbetteki eylemler devam edecek. En büyüğü şimdi olmakta ve isyanı, kargaşayı yaymakta ve insanlar bunun üzerine odaklanmış durumda plan yapmaktalar. Bu haftanın toplantılarından sonra çok daha iyi bir fikre doğru yönelmek zorundayız.

Diğer güncellemeler öğrenci gösterilerinden sonra gelecek.

çeviri: m.

http://emeutes.wordpress.com/2008/12/23/34-13h32-un-raid-de-la-polytechnique-devient-de-moins-en-moins-probable-la-police-utilise-des-mesures-de-surveillance-du-temps-de-la-dictature-manifestation-etudiante-commencera-sou-peu/