11 Aralık 2008 Perşembe

Alexandros'u Öldüren Epaminondas Korkoneas'ın ifadesi

Yunan televizyonları, Grigoropulos’un ölümüne yol açan 37 yaşındaki polisin ifadesinde ’’Özür dilemek gereğini bile duymadığını’’ ve suçsuz olduğunu iddia ettiğini duyurdular.

Televizyonların haberine göre polis memuru ifadesinde şunları söyledi:

’’Geçen cumartesi günü saat 21.00’e doğru Eksarhia semtinde devriye gezerken aracımıza 30 kişiden oluşan bir grup taş, sopa ve şişelerle saldırdı ve bize küfür ettiler. Saldırının ardından olay yerinden ayrıldık. Aracımızı biraz ileriye park ettikten sonra yakında bulunan çevik kuvvet ekiplerine haber vermek üzere geriye döndük. Yeniden saldırıya uğradık. Arkamızı dönüp kaçmaya çalıştık. Bu arada yanımdaki arkadaşım bir ses bombası attı. Ben de tam olarak hatırlamıyorum ama 2 veya 3 el havaya uyarı atışı yaptım.’’

Televizyon kanallarına telefonla bağlanan ve görgü tanığı olduklarını öne süren bazı şahıslar ise polisin ifadesinin gerçeği yansıtmadığını, polis memurunun uyarı ateşi açmadığını doğrudan gençleri hedef aldığını iddia ettiler.

Polislerin avukatı Aleksis Kuyas, adli tıp ve balistik incelemenin polisin havaya ateş açtığını ve seken merminin Grigoropulos’un ölümüne yol açtığını ortaya koyduğunu öne sürmüştü.

Adli tıp ve balistik incelemenin bir kaç gün içinde tamamlanarak resmen açıklanması bekleniyor.