12 Aralık 2008 Cuma

Anarşist ateşe genel grev tuz biber...

Anarşist ateşe genel grev tuz biber...

11/12/2008

Yunanistan, polisin bir genci öldürmesine yönelik protestolarla savaş alanına dönmesinin ardından dün genel greve teslim oldu. Adli tıbba göre polis kurşunu sekip genci vurmuş. Karamanlis gösteri yasağı getirebilir

YORGO KIRBAKİ

ATİNA - Yunanistan’da cumartesi gecesi polisin 15 yaşında bir genci öldürmesiyle patlayan şiddet dalgasının beşinci gününe genel grev damgasını vurdu. Adli tıbbın ise 15 yaşındaki Aleksis Grigoropulos’u öldüren polis kurşununun sekerek kurbanın kalbine isabet ettiği sonucuna vardığı sızdırıldı.
İstifa baskısı altındaki sağcı Başbakan Kostas Karamanlis, dün ‘iptal’ çağrısına aldırmayan işçi ve memur sendikalarının genel grev ve gösterileriyle ecel terleri döktü. İşçi sendikaları konfederasyonu GSEE ile memur sendikaları konfederasyonu ADEDİ’nin ekonomik kriz, vergi artışı ve emeklilik reformunu protesto için önceden planlandığı 24 saatlik grev hayatı felç etti. Toplu ulaşımla kamu hizmetleri durdu, bankalarla okullar kapandı. Hastanelerin sadece acil servisleri çalıştı. Başkent Atina’daki Elefterios Venizelos dahil havaalanları uçuşa kapandı. Bu yüzden İstanbul’la uçak seferleri de yapılamadı.
İşgücünün yarısını yani 2.5 milyon insanı temsil eden sendikaların gösterileri vesilesiyle, anarşistler yine sokaktaydı. Atina, Selanik ve Patras’ın da aralarında bulunduğu en az 10 kentte anarşistler polisle çatıştı. En az iki kişi yaralanırken, göstericiler polis ve hükümete ‘katiller’ diye bağırdı.
İşyerleri kapalı tutulurken esnaf dükkânlarını korumak için pencelere tahta çaktı. Yargıç karşısına çıkarılan polis memuru Epaminontas Korkoneas ile ‘suç ortağı’ Vasilios Saraliotis’in tutuklanarak cezaevine konmasına karar verildi. Dava görülürken göstericiler mahkeme binasına molotofkokteyli attı. Polis Atina’daki çatışmalarda 18 Yunan ve 25 göçmeni tutukladı.
Şiddetten zarar gören dükkân sahipleri yağmayı önlemek için anarşistleri taş ve sopalarla kovaladı. Başka kentlerde de esnafın kendi önlemini aldığı, bazılarının dükkânlarda yatıp kalktığı belirtildi. Selanik’te 80 işyeri ve 14 banka zarar gördü. Atina’da dün akşam dokunulmazlığı bulunana Teknik Üniversite binasında üslenen anarşistler gece boyunca polisle çatışırken, üniversite bahçesine yerleştirdikleri hoparlörlerden heavy metal müziği çaldılar. Gencin ölümüne dair adli tıp raporu gerginliği tırmandırmamak için dün akşama dek açıklanmazken polisin tabancasından çıkan merminin bir binanın balkon demirinden sekerek gencin ölümüne yol açtığı sızdırıldı.

Mermi neden yamuldu?
Merminin yamulmuş olması, sekmeye kanıt sayıldı. 15 metreden ateş eden memur doğrudan genci hedef almış olsaydı merminin vücudu delip geçmesi gerektiği, oysa merminin kalpten çıkarıldığı kaydedildi. Görgü tanıkları ise, polisin hedef alıp ateş açtığını ve üç merminin gencin göğsüne isabet ettiğini söylüyordu. Farklı çevrelerde merminin göğüs kafesinden geçerken bir kemiğe çarparak yamulmuş olabileceği görüşü de dile getirildi.

Karamanlis keseyi açtı
Sağcı başbakan, halkın tepkisini yatıştırmanın çaresini kesenin ağzını açmakta arıyor. Şiddet olaylarından zarar gören ve ülke çapında binin üzerinde olduğu tahmin edilen dükkan sahipleri için bir dizi tedbir açıklayan Karamanlis, dükkân sahiplerine acilen 10 biner avro yardım verileceğini, zararlarının yarısının (200 bin avroya kadar) karşılanacağını, kalan yarısı için 15 yılda geri ödenecek çok düşük faizli kredi tahsis edileceğini söyledi. Dükkân sahiplerinin vergi, SSK ve banka borçları üç aylığına askıya alınacak. Dükkân çalışanlarının maaş ve yılbaşı ikramiyesini üç ay süreyle hükümet ödeyecek. Sadece Atina’da beş günde 565 işyeri zarar görürken, zarar-ziyan 259 milyon ile 1.3 milyar dolar arasında hesaplanıyor.

Üniversitelere dokunmak...
Bunlar işe yaramazsa Karamanlis, şiddet bir-iki gün daha sürerse, anayasanın 11. madesine dayanarak gösteri yasağı getirecek. Polislerin girmesi yasak olduği için anarşistlerin üslendiği üniversitelerin dokunulmazlığının kaldırılması da gündemde.

ps. : birkaç cümle "garip söylemlerinden" ötürü çıkarılmıştır.

kaynak: radikal