12 Aralık 2008 Cuma

Atina demokrasisi avrupa'ya yayılıyor

12.12.08

Avrupa kıtasına yayıldı. Avrupanın tüm büyük kentlerinde anarşist ve solcu gençlerle dayanışma eylemleri düzenlendi. Onlarca kentte sokaklara inen yüzü maskeli anarşist gruplar, Yunanlı anarşistler ile dayanışma eylemleri düzenledi. İspanya, İtalya, Danimarka, Fransa, İskoçya, İngiltere, Kıbrıs gibi birçok ülkede polis kurşunu ile gelen ölüm protesto edildi. Madrid, Barselona, Kopenhag, Londra, Edinbourg, Roma ve Bologna’da yüzlerce protestocu sokaklarda polisle çatıştı, arabaları devirdi, çöp kontaynerlarını yaktı, bankaların ATM’leri ateşe verildi. Olaylarda çok sayıda gösterici yaralanırken birçoğu da gözaltına alındı.

MADRİD: KARAKOL TAŞLANDI
Yunanistan"da 15 yaşındaki gencin polis kurşunuyla öldürülmesini protesto eden anarşist gruplara destek amacıyla Madrid’de gösteri düzenleyen anarşist gençler polisle çatıştı. Başkent Madrid"in merkezindeki polis karakoluna taşlarla saldıran 200 kişilik gruptan 9 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. “Katil devlet, katil polis” sloganları atan göstericiler gece boyunca ara sokaklarda eylemlerine devam etti.

BARSELONA: BANKALARA MOLOTOFLANDI
İspanyanın ikinci büyük kenti olan ve geleneksel olarak anarşist grupların etkili olduğu şehirde yaklaşık 400 anarşist bir araya geldi ve polisle çatıştı. Bankaların otomatik para çekme makinelerini ateşe veren protestocu gruplar duvarlara "Katil devlet, infazcı polis" vb yazılar yazdı. Çıkan olaylarda içlerinde 2 yunanlı göstericinin de olduğu birçok kişi gözaltına alındı. Olaylarda 3"ü polis 9 kişinin yaralandığı da kaydedildi. İnternet üzerinden bir araya gelen göstericiler protesto eylemlerine devam etme çağrısı da yaptı.

PARİS: POLİS BASKISI PROTESTO EDİLDİ
Fransa’da öğrenci sendikası Ulusal Üniversite Öğrencileri Birliği (UNED) Paris’teki Yunanistan Büyükelçiliği önünde toplanarak dayanışma eylemi düzenledi. Yunan polisinin baskısının kınandığı eylemde, Karamanlis hükümetinin istifasını da istedi. Fransa’da radikal solun temsilcisi haline gelen Troçkist Devrimci Komünistler Ligi (LCR) lideri Olivier Besancenot da Yunan gençlerin yanında olduğunu belirterek, sol organizasyonları dayanışma için inisiyatif almaya çağırdı.

ROMA: BAŞKONSOLOSLUK TAŞLANDI
İtalya’nın başkenti Roma’da Yunanistan başkonsolosluğu önünde bir araya gelen protestocu grup Yunanistan konsolosluğunu taş yağmuruna tuttu. Konsolosluk önünde nöbet tutan bir askerin atılan taşlardan dolayı yaralandığı eylemde Yunanistan hükümeti ve polisi protesto edildi.

KOPENHAG: 63 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Yunanistan"daki gösterilere destek amacıyla Danimarka"nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen yürüyüşte protestocu gruplar ile polis çatıştı. Çıkan olaylarda 63 kişi gözaltına alındı. Kopenhag"ın merkezinde düzenlenen eyleme yaklaşık 200 kişinin katıldığı ve polisle çatışıldığı bildirildi. Polisin göstericilere saldırmasından sonra 63 eylemcinin gözaltına alındığını açıklandı. Danimarka polis sözcüsü Michael Paulsen, bazı eylemcilerin, polisin uyarılarını dikkate almadıkları için cezaya çarptırılabileceğini belirtti.

LİMASOL: POLİS KARAKOLU TAŞLANDI
Kıbrıs Rum kesimine bağlı Limasol"da yaklaşık 100 kişilik maskeli bir grup, Yunanistan"da çıkan olaylarda bir gencin ölmesini protesto etmek amacıyla düzenlediği eylemde, Limasol Polis Karakolu"nu taşladı. Rum radyosunun haberine göre, önceki akşam Limasol"daki Grigori Afksentiu Meydanı"nda toplanan maskeli kişiler, Yunanistan"daki olaylarda bir gencin ""polis kurşunuyla hayatını kaybetmesini"" kınamak amacıyla broşür dağıttı. Maskeli grup, Limasol Polis Karakolu"na doğru yürüyerek, karakolu taşladı ve polis aleyhinde sloganlar attı. Eylemci grup daha sonra olaysız dağıldı.

BOLOGNA: GÖSTERİCİLER POLİS İLE ÇATIŞTI
İtalya’nın büyük kentlerinden Bologna’da Yunanistan konsolosluğu önünde bir araya gelen grup polis ile çatıştı. Göstericiler ile polis arasında yaşanan arbede de beş polisin yaralandığı açıklandı.

ATİNA: 15 KARAKOLA SALDIRDI
Yunanistan’ın başkenti Atina’da dün olayların altıncı günüde yeniden çatışmalar yaşandı. Dün Atina çevresindeki 15 karakol daha protestocuların saldırısına hedef oldu. Atina"da bugün yaklaşık 15 polis karakolunun, güvenlik güçleri aleyhine sloganlar atan lise öğrencilerden oluşan grupların saldırısına uğradığı belirtildi. Öğrencilerin, karakolları taşladıkları ve bir karakolun da devriye aracını devirdikleri kaydedildi.Olayların merkezi olan Atina’nın Exarchia semtinde bulunan Atina Teknik Üniversitesi önünde buluşan gençler polise taşlarla saldırdı. Polisin ise gençlere göz yaşartıcı gazlarla saldırdığı bildirildi. Üniversite önünde meydana gelen olaylarda beş kişinin göz altına alındığı açıklandı. Olayların çıktığı günden bu yana Yunanistan’da 15 üniversite ve yüksek okul ile lise öğrenciler tarafından işgal edilmiş durumda. polisin üniversitelere müdahale yetkisinin olmadığı ülkede öğrenciler okulları karargah yapmış durumda.

İSTANBUL: YUNAN POLİSİ KINANDI
Beyoğlu"nda toplanan Emek Gençliği üyesi bir grup, Atina"da 16 yaşındaki Aleksis Grigoropulos"un öldürülmesinden dolayı Yunan polisini kınadı. Galatasaray Meydanı"nda toplanan ve ellerinde, "Polis şiddetine son", "Polis devleti istemiyoruz", "Aleksis"in hesabı sorulacak", "Sorumlulardan hesap sorulsun" yazılı dövizleri taşıyan bir grup, "Yaşasın halkların kardeşliği", "Katillerden hesabı emekçiler soracak" şeklinde sloganlar attı. Yunanistan"ın İstanbul Başkonsolosluğu binası önüne siyah çelenk bırakacağı ifade edilen grup, polisin yürümelerine izin vermemesi üzerine burada basın açıklaması yaptı.

kaynak: birgün