11 Aralık 2008 Perşembe

Atina’dan selamlar...


Medyaya bakacak olursanız bugün sönmüş olması gereken isyan sürüyor. Her ne kadar yağmur yağıyor olsa da Atina ve diğer şehirlerde isyan ateşi sönmüyor. Bugün ortaöğretim öğrencileriyle birlikte gençler ve işçiler yeniden meydanlara döküldüler. Binlerce insan bugün de polis güçlerine karşı öfkelerini kustular ve en az 25 polis karakoluna saldırıda bulundular.

Hukuk, İktisat ve Politeknik’te işgaller devam ediyor. Genel toplantılara 300-500 kişi katılıyor. 300 okulda işgallerin sürdüğü bilgisi var.

Ayrıca Agyos Dimitrios Belediyesi de yoldaşlarımız tarafından işgal edildi ve ‘halk meclisi’ çağrısı yapıldı.

Yarın saat 12’de bütün öğrencilerin katılacağı bir yürüyüş çağrısı var.

Aynı zamanda devletin kolluk güçleri faşistlerle birlikte anarşistlere, öğrencilere ve göçmenlere yönelik saldırıları tırmandırıyorlar. Akşam saatlerinde 5 yoldaş (aralarında bir Filistinli bir de Polonyalı) Koridallos Cezaevi’ne götürüldü. Üstelik 4 kişi daha Pazartesi günü mahkemeye çıkarılacaklar. Büyük ihtimalle onlar da tutuklanacaklar. Şimdiye kadar gözaltına alınan 200 kişiden 5’i Atina’da, 8’i de Larisa’da tutuklandılar. Tutuklananlar, polisle çatışma ve yağmaya katıldıkları gerekçesiyle yargılanacaklar. Gözaltına alınanların yüzde 50’si göçmen ve Arap ülkelerinden göçen 25 kişi antiterör yasasına muhalefetten hakim karşısına çıkarılacaklar.

Neredeyse bütün sokaklarda şu kuşlamayla karşılaşabilirsiniz;

Öfke Sönmüyor!

Bugünler Aleksi’nin günleri!

nat & caner