12 Aralık 2008 Cuma

Bu kez çocuklar sokağa döküldü


11.12.2008
Yunan genci öldüren zanlı polisin "O şımarık zengin çocuğunun tekiydi" ve avukatının "Tanrı'nın işi bir tesadüf" sözleri polisle öğrencileri karşı karşıya getirdi ..
Yunanistan'da 15 yaşındaki bir gencin polis kurşununa kurban gitmesiyle başlayan 'isyan'ın altıncı gününde bu kez yaşları 12 ile 16 arasında değişen ortaokul ve lise öğrencileri sokaklara döküldü. İsyanı başlatan olayın katil zanlısı polisin sorgusunda kurban genci "haşarı, ders çalışmadığı için okullardan kovulan, kendini bilmez şımarık bir zengin çocuğu..." olarak tanımlaması dünkü olayların çıkış nedeni olarak gösterildi.

AVUKATA SORUŞTURMA
Katil zanlısı polisin "medyatik" avukatı Alexis Kuyas ise "Gencin ölümü bir tesadüftür. Tanrının işine karışılmaz" diyerek polisi savununca basın ayağa kalktı. Hukuk barosu tepki çeken sözlerle ilgili Kuyas hakkında disiplin soruşturması başlattı. Yunan gazeteleri "Öldürdükleri genci yeniden öldürüyorlar" başlıkları attı. İstanbul'da dün Yunan Konsolosluğu Kültür Merkezi binasına yapılan boyalı saldırı ise "Türk gençleri de dayanışma gösterdi" şeklinde yorumlandı. Başkent Atina'da dün akşam katil zanlısı ve avukatının sözlerini protesto eden dev bir gösteri yapıldı.

Stelyo BERBERAKİS ATİNA

kaynak: sabah