20 Aralık 2008 Cumartesi

Bursa'dan Ankara'ya Yunanisyan'a bin selam

BURSA/ ANKARA (20.12.2008)- Yunanisyan'a bir destek de Bursa ve Ankara'dan geldi. ESP'liler Bursa'da sokakları tutuşturan Yunan halkının direnişini bugün Orhangazi Parkında, Ankara'da kurumlar Yunan elçilgi önünde Yunanisyan'ı selamladı.

Yunan halkı yol gösteriyor

ESP'liler eylemde, “Türkiye'den Yunanistan'a polis cinayetlerine son/ Diren Yunanistan seninleyiz” yazılı pankart açtı, Türkiye'de polisin katlettiği Baran Tursun, Serkan Çedik, Çağdaş Gemik, Süleyman Yeter ve Festus Okey'in fotoğrafları taşıdı.

ESP Bursa Temsilcisi Serpil Arslan yaptığı açıklamada, “Kardeş Yunan halkının günlerdir gösterdiği direniş polis cinayetlerine karşı yürünecek yolu gösteriyor” dedi. Arslan, Yunan halkının isyanına omuz omuza verme çağrısı yaptı.

Komşu'da 1, bizde 35!

Arslan, Türkiye'de yaşanan polis cinayetlerine dikkat çekti, şöyle konuştu: “Biz Ezilenlerin Sosyalist Platformu, olarak bugün burada Türkiye'den Yunanistan'a polis cinayetlerine hayır demek; Yunanlı gençlere, işçi ve emekçilere acılarımız ve mücadelemiz ortak demek için toplandık. Polis Vazife ve Selahatleri Kanunu'ndan sonra ülkemizde 35 kişi polis kurşunuyla katledildi. Çağdaş Gemik'ten Baran Tursun'a, Baran Tursundan Serkan Çedik'e kadar onlarca insanımız polisin açtığı ateş sonucunda öldürüldü.” Arslan, “Polis terörüne karşı direnmek haktır” dedi.

Diren Yunanistan seninleyiz

Yunan halkının isyanında ekonomik krizin de etkisini vurgulayan Arslan, “Emperyalist küreselleşmenin saldırı yasaları ve ekonomik krizin yükünü taşımaya isyan eden Yunan halkı, dünya işçi ve emekçilerine gidilecek yolu gösteriyor. Yunan halkının direnişi, tüm dünya işçi ve emekçileri adına emperyalizme verilen bir yanıt olarak esin kaynağı oluyor” diye konuştu. Arslan, işçi ve emekçileri Yunan halkıyla omuz omuz vermeye, mücadeleyi büyütmeye çağırdı Sosyalist Parti ile Batis üyelerinin destek verdiği eylem “Diren Yunanistan seninleyiz”, “Direnen halklar kazanacak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Katil polis hesap verecek” sloganlarıyla son buldu.

Ankara'da elçiliğe kanlı ampul

Yunanisyan'a bir destekte Ankara'dan geldi. Yunanistan Büyükelçiliği önünde bir araya gelen çeşitli iki yüz kişi, elçiliğe kanlı ampuller attı, Türkiye'den Yunanistan'a polis cinayetlerine isyan etti.

Sosyalist Gençlik Derneği, Genç-Sen, EHP, Genç Kurtuluş, Ankara Anarşi İnisiyatifi, DTCF Toplumsal Cinsiyet Karşıtı Platform, Liseli Hareket üyesi 200 kişi polis tarafından katledilen Yunan genç için Yunanistan Büyükelçiliği önünde bir eylem gerçekleştirdi.

Polis, Çankaya Köşkü ve Başbakanlık resmi konutunun bulunması nedeniyle elçiliğin önünde eylem yaptırmak istemedi. Ancak, engelleyemedi. Bu defa da, bazı kişileri üzerinde 'çeşitli maddeler' olduğunu öne sürdü. Polisin yalanları ve dayatmaları tutmadı, kitlenin kararlı tutumu sonucu yolu açtı.

Büyükelçilik önünde yapılan eylemde, “İnsanlığı tahakküm altına tutan otoriteler tarafından bir avuç ya da birkaç çapulcu, Yunanistan Komünist Partisi tarafından CIA ajanı, medya tarafından da yüzü maskeli kimliği belirsiz asi gençler olarak addedilen insanlar bugün Yunanistan’da neler yapıyor?” diye soruldu, “Katil devletin devamını sağlamaktan başka hiçbir işe yaramayan, köle yetiştirme yurtları olan orta okulları, liseleri, üniversiteleri işgal ederek özgürleştiriyorlar” denildi.

Yunan isyanının, yeryüzünün her köşesinde polis tarafından katledilenlerin isyanı olduğuna vurgu yapıldı, Türkiye'de de yaşanan polis cinayetlerine dikkat çekildi. “On altı yaşındaki Alexis’i öldüren kurşunla, on bir yaşındaki Uğur Kaymaz’ı öldüren kurşun aynıdır. Carlo’yu öldüren kurşunla, Ferhat Gerçek’i sakat bırakan aynı kurşundur. Engin Çeber’i katleden aynı eldir. Mehmet Deniz’i, İkbal Yaşar’ı Çağdaş Gemik’i, Baran Tursun’u, Dilek İnce’yi öldüren aynı elin parmağıdır. O el iktidarların kanlı elidir ve o parmaklar, kan kusan çeliklerin tetiklerini sinsice, alçakça okşayan katillere aittir.” denilen açıklamada şöyle denildi:

“Atina’nın sokaklarında çatırdayarak yanan, zalimlerin kanlı tarihidir. Bizim olmayan bu tarihin sonuna umut ve isyan yüklü adımlarla yürürken biz, yüzyılın adı isyan olacaktır. Bu defa bir yüzyılı başlatan bizler, yüzyılın adını tarih kitaplarına değil, unutulmasın diye akıllarımıza mıh gibi yazacağız. İktidarların cehennemi bir daha olmasın diye. Sokakların kaldırım taşlarının altındaki kumsal bir kere daha bu kadar büyüdü.”

Açıklamanın ardından kısa bir tiyatro gösterisi yapıldı. Açıklamanın ardından Yunan hükümetini temsil eden kanlı ampuller elçiliğine doğru atıldı.

Eylemde sık sık “Selam selam Atina'ya bin selam, Atina'da düşene dövüşene bin selam”, Yunan gençleri yalnız değildir”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı

kaynak: atılım