13 Aralık 2008 Cumartesi

ESP ve Dev-Lis'ten Atina'ya Selam, Yunanistan'a Protesto

ESP Beyoğlu'ndaki Yunanistan Konsolosluğu'nun önünde basın açıklaması yaptı, Devrimci Liseliler İzmir'deki konsolosluk binasına çürük domates fırlattı. Türkiye'deki polis katliamlarına dikkat çeken gruplar Yunanistan'daki direnişçilerle dayanışma çağrısı yaptılar.

BİA Haber Merkezi - Istanbul-izmir

12 Aralık 2008, Cuma

“Yunanistan devleti eylemlere katılan halka yönelik baskı ve şiddet politikalarına son vermeli, gözaltına alınanlar serbest bırakılmalıdır.”

Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) İstanbul’daki Yunanistan Konsolosluğunun önünde basın açıklaması yaparak Alexandros (Alexis) Grigoropoulos’un polis tarafından öldürülmesini protesto etti, Avrupa halklarını Yunanistan’daki direnişçilerle dayanışmaya çağırdı.

İstiklal Caddesi’nde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi dağıtan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyelerinin de destek verdiği açıklamayı ESP üyesi Ersin Sedefoğlu okudu.

“Bu katliamın, küresel mali ve ekonomik krizin sarsıcı etkilerinin yaşandığı bir döneme denk geldiğini” belirten Sedefoğlu “binlerce işçinin işten atıldığı, on binlercesinin işten atılma korkusu yaşadığı Yunanistan’da hükümetin dinamik toplumsal muhalefetin önüne geçmek için polisin şiddet kullanmasına müsamaha gösterdiğini” söyledi.

Polis Vazife ve Salahiyetleri Yasası’nın (PVSK) ağırlaştırılmasından bu yana 50’nin üzerinde insanın polis tarafından katledildiğine dikkat çeken Sedefoğlu direnişi sürdüren Yunanistan halkıyla dayanışma içinde olduklarını kaydetti.

“Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Yunanistan halkı yalnız değildir” sloganı atan eylemciler basın açıklaması yaparken üç işçi Çarşamba günü (10 Aralık) Anarşistlerin konsolosluk duvarına attıkları kırmızı boyaları temizliyordu.

Lisesilerden Yunanistan Konsolosluğu’na çürük domates

Devrimci Liseliler (Dev-Lis), İzmir’deki Yunanistan Konsolosluğuna çürük domates fırlattı.

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) İzmir il binasından Konsolosluğa yürüyen Dev-Lis üyeleri polis barikatı nedeniyle 50 metre ötede basın açıklama yaptılar.

“Selam, selam, Atina’ya bin selam” sloganı atan grup adına basın açıklamasını okuyan Ceren Gür, tüm dünyada olduğu gibi Yunanistan'da da polis kurşunu nedeniyle 16 yaşında bir gencin öldürüldüğünü hatırlatarak, "Polisin bu katliamından sonra Yunanistan halkının ortaya koyduğu eylemleri biz de buradan selamlıyoruz. Biliniz ki, denizin öte kıyısında yüreği sizinle birlikte atan birileri var" dedi.

Açıklamanın ardından yanlarında getirdikleri çürük domatesleri Yunan Konsolosluğu'na fırlatan liseliler daha sonra alkış ve sloganlar atarak dağıldı. (BÇ)

* Bu haberde Özgür Radyo'dan yararlanıldı.


kaynak: bianet