9 Aralık 2008 Salı

Fransadan dayanışma metni- eylem çağrısı

Alexandros'un polis tarafından öldürülmesine karşı eylem,

10 aralık çarşamba yunan konsolosluğu önünde saat 13.00'te

Mücadelenin suç olarak kabul edilmesi ve kitleleri tek tipleştirme fransızlara özgü olmaktan uzak, küresel bir politika ve avrupayı ve tüm yalancı demokrasi toplumlarımızı kasıp kavuruyor.

cmrts akşamı, yunanistanda faşist devletin hizmetindeki polis Epaminodos Korkoneas (37), 15 yaşında genç bir anarşisti, Alexandros Grigoropoulos'u soğukkanlılıkla öldürdü ve suç ortağı Vasilis Saraliotis (31) le sakince gitti.

Yunanlı arkadaşlarımız kardeşlerinin hatırasına, öfkelerini sokaklarda kusuyorlar, bu suçun sessizlik altında kalmaması, dünyanın polisin cinayetini duyması için.

Sessiz kalıp bunu geçiştiremeyiz, sessizliğimiz pasif ve bir suç ortaklığının itirafı olacaktır.

Fransada biz her zaman yabancı yoldaşların dayanışmasına güvenebildik ama ne yazık ki karşılıklılık gerçek olmayabiliyor. Birkaç gün önce atinadan bir AFP şubesi (yunanistandan bi haber ajansı) Tarnac (bir fransız komünü) davasındaki medyatik davranışlarından ötürü misilleme olarak yapılan patlayıcı bir aletle nerdeyse yıkılmıştı. Bugün onlar bizim dayanışmamıza ihtiyaç duyuyorlar! Berlin ve Londra'da yunanistan büyükelçilik binaları dayanışma grupları tarafından işgal edildi ve birçok başka şehirde kendiliğinden gelişen eylemler görüldü. Paris ve Edimbourg'ta bazı dayanışma direnişçileri tarafından büyükelçilik önüne sembolik bandroller yerleştirildi.

İki ayaklanma gününden sonra yunan anarşistleri yalnızlca kapitalizme milyon euroluk kayıp verdirmekle kalmadı, birkaç saattir "otonom bölgeler" olduklarını deklare ettikleri atina nın merkezinde çeşitli mahalleleri ve çeşitli binaları işgal ettiler.

10 aralık çarşamba tüm yunanistan baskıya ve adaletsizliğe ve güvensizliğin herkes için gündelik hale geldiği bir ülkede toplumsal kriz bağlamına karşı genel bir grev hareketiyle felce uğrayacak.

Alexandros'un, aynı zamanda Michalis Kaltezas'ın (15) ve Carlo Giulani (23) ya da Nicolas Neira Alvares (15) gibi düşünceleri için Yunanistan'da, İtalya'da, Fransa'da, Kolombiya'da ya da herhangi bir ülkede öldürülen tüm polis şiddeti kurbanlarının asla ölmemesi için, 10 aralık çarşamba günü yunan büyükelçiliği önünde eylem çağrısında bulunuyoruz. Aynı zamanda efendisiz ve kölesiz, polis ve ordusuz, tutukevi ve sınırsız bir dünya için yapılan tüm direniş eylemleriyle dayanışmak için!

Üniformalı katillerin kurşunları, tutuklamalar, eylemcilerin dövülmesi, polis tarafından kullanılan kimyasal gazlar bir süreliğine sessizlik dayatabilirler ama uzun vadede devletlerin totalitarizmine karşı ayaklanmak, korkmamak ve sokaklarda ayaklanmalara katılmak için neden haline gelirler. Öfkemizi onları batırmaya karşı serbest bırakmak ve onları sonsuza kadar yok etmek...

Onlar terörist! Anti terörizm biziz!

Yunanistan'da cumartesiden beri alıkonan tüm eylemcilerin derhal serbest bırakılması!

Dünyadaki hapsedilmiş tüm özgürlük direnişçilerinin derhal serbest bırakılması!

Biz tüm bunların ve baskıyı yok etmek adına direnenlerin, işgal edenlerin, sabote edenlerin ve mücadele edenlerin yoldaşıyız.

10 aralık saat 13.00da yunan büyükelçiliği önünde, direnişe bu yeni saldırı karşısındaki öfkemizi ve acımızı haykırmak ve hiç bir şeyin ayaklanmamızı engelleyemeyeceğini bildirmek için.

ing. haberler

http://balkans.puscii.nl/?q=content/15-years-old-anarchist-killed-cops-center-athens-reports-video-murder-anda-video-theathens-r

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=en&article_id=933218

http://www.indymedia.org.uk/en/2008/12/414628.html

http://de.indymedia.org/2008/12/235119.shtml

http://mikeely.wordpress.com/2008/12/07/across-greece-streetfighting-youth-confront-police-murder/#comment-9739

http://uk.reuters.com/article/worldNews/idUKTRE4B603Z20081209?pageNumber=1&virtualBrandChannel=0

çeviri: L.