16 Aralık 2008 Salı

Genç-Sen Alexis İçin Yunanistan Konsolosluğu'nun Önündeydi

Genç-Sen 16 yaşındaki Alexandros Grigoropoulos'un polis tarafından öldürülmesini protesto etti; Genç-Sen, polisin Türkiye'de işlediği cinayetlere dikkat çekti. "Alexis kardeşimizdir" dövizleri taşıyan grup polis yetkilerinin geri alınmasını istedi.

BİA Haber Merkezi - İstanbul

15 Aralık 2008, Pazartesi

Bawer ÇAKIR

“Yunanistan’a bakınca gördüğümüz yalnızca komşu ülkede yaşananlar olmuyor. Biz Alexis’te Baran Tursun’u, Festus Okey’i, Çağdaş Gemik’i, Feyzullah Ete’yi, Uğur Kaymaz’ı, Engin Çeber’i ve adını sayamadığımız onlarca insanı görüyoruz.”

Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyeleri İstanbul Beyoğlu’ndaki Yunanistan Konsolosluğu’nun önünde Alexandros Grigoropoulos’un polis tarafından öldürülmesini protesto etti, Türkiye’deki polisin işlediği cinayetlere dikkat çekti.
"Başbakan Türkiye'deki cinayetlere göz yumuyor"

Ellerinde “Alexis kardeşimizdir” dövizleri taşıyan yaklaşık 50 Genç-Sen’li Polis Vazife ve Salahiyetleri Yasası’ndaki (PVSK) değişiklikle gelen yeni yetkilerin iptal edilmesini istedi.

“PVSK'yle polisin cinayet işlemesine yasal statü kazandıran Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin eli kanlıdır. Katil polisleri serbest bırakan, katledilenlerin yakınlarını tutuklayan hakim ve savcılar da bu cinayetlere ortaktır.”

“Komşuda bir, bizde 35, komşuda isyan, bizde ne zaman?” pankartı taşıyan grup adına basın açıklamasını okuyan Ali Tektaş Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’i arayarak başsağlığı dileyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.
"Polis defol bu sokaklar bizimdir"

“Kendi ülkesinde göz göre göre insanların polis kurşunlarıyla öldürülmesine göz yuman Erdoğan iki yüzlülük yapıyor. Ateş kendisinden uzak olunca konuşmak kolay. Ancak Başbakanın unuttuğu bir şey var ki, bu ateş onu da yakar.”

Tektaş, polisin işlediği cinayetlerin son bulması ve katillerin yargılanması için mücadelenin yükseltilmesi gerektiğinin ifade etti.

“Haklarımızı kazanmak, insanca yaşamak için mücadele etmekten başka şansımız yok. Devletin öldürmeyi gelenek haline getirdiği bir ülkede katillerden hesap sormadan bir gelecek kurulamaz.”

“Polis defol bu sokaklar bizimdir”, “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganı atan grup Yunanistan’daki eylemcilere selam gönderdi.

Grigoropoulos 6 Aralık’ta polis tarafından öldürülmüştü. Binlerce kişi dokuz gündür Yunanistan’ın çeşitli şehirlerinde protesto eylemleri yapıyor. Yunanistan'daki polis cinayeti Avrupa’daki çeşitli kentlerde de protesto ediliyor. (BÇ/TK)

kaynak: bianet