9 Aralık 2008 Salı

ŞİİR YAZILIYOR ÖFKEDEN : Yunan polisi Alexandros Grigoropoulos'u öldürdü, Yunanistan ayakta


alexandros grigoropoulos

alexandros grigoropoulosAtina olağanüstü halin eşiğinde


07/12/2008

Yunan polisinin 15 yaşında bir genci öldürmesiyle patlayan şiddet dalgası dün üçüncü gününde daha tırmandı. Ortaokul-lise öğrencileri karakollara saldırdı. Yine yakıp yağmalayan anarşistler parlamentoyu kuşattı. Atina’da Karamanlis’in olağanüstü hal ilan edebileceği iddiası dolaşıyor

YORGO KIRBAKİ


ATİNA/SELANİK - Yunanistan’da cumartesi gecesi başkent Atina’nın anarşist semti Eksarhia’da polisin 15 yaşında bir genci öldürmesiyle patlayan şiddet, dün üçüncü gününde hız kesmek bir yana, daha da tırmandı. Dün protestolar Yunanistan’ın tüm şehir ve adalarına sıçradı. Önce on binlerce ortaokul ve lise öğrencisi sokaklara dökülerek, karakol, valilik ve devlet dairelerine saldırdı. Polisin öğrencilere müdahaleye kalkınca halkın tepkisiyle karşılaşması, sosyal patlama yorumlarına yol açtı. Atina’daki çatışmalarda bazı vatandaşların evlerinin balkonlarından polise saksı atması sonucu üç polis yaralandı. Ardından akşam anarşistlerin yeni yakıp yıkma ve yağmalama seansı başladı. Bunun sonunun nereye varacağı bilinemezken, dün gece Atina’da Başbakan Kostas Karamanlis’in ülkede olağanüstü hal ilan edeceği iddiaları dolaştı.
Gündüz başkentte parlamentoya yürüyen öğrenciler, ‘Katiller hükümeti utan, defol’ sloganı atıp polisi portakal ve su şisesi yağmuruna tuttu. Emniyet müdürlüğü önünde üç öğrenci giysilerini çıkarıp ön kapıya bırakırken, öğrenciler Atina-Pire tren yolunu da istila etti. Akşam anarşistler sahneye çıktı. Atina, Selanik, Pire ve Patras şehirlerinde çok sayıda dükkan ve otomobili ateşe verdiler, büyük otellerin camlarını indirdiler, bankaları yağmaladılar. Atina’da bir grup anarşist av tüfekleri satan bir dükkanı yağmalayarak havalı tüfek, fişek ve bıçak çaldı. İtfaiyenin bir aracı da anarşistlerin eline geçti. Yüzlerce anarşistin kuşattığı parlamento binasını polis koruyor.
Atina’da itfaiye ateşe verilen 24 banka, 35 dükkân, 24 araç, 12 ev ve iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi’nin bir şubesine koşturmaya çalışırken, yangınların işyerlerinden yandaki konutlara sıçramasıyla hayati tehlike oluşuyor. Ama itfaiyenin çalışama şartları olmadığından yangınlar söndürülemiyor.

Olaylar Kıbrıs’a da sıçradı
Okullar bugün de kapalı. Başkentte üç günde yüzlerce dükkân ve otomobil yakıp yağmalayan anarşistler, polisin girmesi yasak fakülte binalarını işgal etti. Polis de fakülteleri ablukaya aldı. Bombalanmış şehri andıran Atina’da dün havada barut kokusu hâkimdi. Dükkân ve araçları tahrip edilen yüzlerce kişi “Bizim suçumuz ne? Onca yıl çalışıp başardıklarımız bir gecede kül oldu” diye feryat ediyor. Dükkân sahipleri, kalan mallarını korumak için dükkânlarında sabahladı. Belediye, dükkânlardan bu yıl vergi almayacak.
Girit’ten sonra Korfu ve Rodos adalarında çatışma çıktı. Kriz Güney Kıbrıs’a sıçradı. Lefkoşa’da Yunan elçiliği önünde gösteri düzenleyen protestocularla polis arasında arbede çıktı, Baf’ta gençler polise taş attı.

Grevlerle birleşirse ülkeyi kilitler
Hükümet iki gün olayları çaresizlikle izledikten sonra, dün Karamanlis “Kabul edilemez ve tehlikeli olaylara müsamaha gösterilmeyecek” diyerek, isyanı bitireceklerini duyurdu. Ama bugün genci öldüren polisin silahıyla ilgili balistik rapor açıklanacak. Yarın da hükümetin ekonomi politikalarına karşı genel greve gidilecek. Ülke günlerce sürebilecek gösterilere teslim olabilir. Dün Apoyevmatini ‘Cehennem... Yunanistan’da iktidar karşıtları ayaklandı’, Ethnos ‘Skandallarla darbe alan hükümete son kurşun’ diye yazdı. Medya ‘failin göz kırpmadan işlediği cinayet’ten söz ediyor. İri cüssesiyle ‘Rambo’ lakaplı 37 yaşındaki üç çocuk babası polis Epaminontas Korkoneas, havaya ateş açınca bir merminin sekerek gence isabet ettiğini söylese de ’ ‘kasten cinayet’ suçlamasıyla savcılığa sevk edildi.


*

7. 12. 08

Yunanistan'daki olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı Pavlopulos istifa etti, ancak Başbakan Karamanlis kabul etmedi. Atina'da 16 yaşındaki bir gencin polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar tüm Yunanistan'a yayıldı. Kent alevler içinde kaldı, bakan istifasını verdi. İktidar karşıtı gruplar, Atina, Selanik, Yanya, Patras ve Girit adasında çok sayıda banka şubesi, işyeri, polis karakolu, kamu binası ve aracı ateşe verdi. Atina'da Teknik Üniversitede çıkan yangının, itfaiye ekiplerinin eylemciler tarafından yaklaştırılmaması nedeniyle halen söndürülemediği ve şu ana kadar ise kent merkezindeki "Monastiraki" semti ile "Ermu" caddesinde 16 banka şubesi, 20 dükkan ve 12 aracın göstericilerce ateşe verildiğini, "Akropolis" semti polis merkezine de saldırıda bulunulduğu belirtildi. Göstericilerin, polis ekiplerine ve devriye gezen polis araçlarına molotofkokteylleri attığı da kaydedildi. Bu arada ülkenin diğer bölgelerinde gece boyunca süren gösterilerde, Selanik kentinde üç banka şubesi ile bir otel ve polis karakolunun saldırıya uğradığı belirtilirken, Girit adasının Hanya ve Kandiye (İraklion) kentlerinde, bazı kamu binaları ile bir polis karakolunun ateşe verildiği, çok sayıda banka şubesinin de camlarının kırıldığı bildirildi. Haberlerde, Patras ile Yanya kentlerinde de eylemcilerin polis karakollarına taşlı saldırılarda bulunduğu, polis ile göstericiler arasında çatışmalar çıktığı belirtildi. İktidar karşıtı grupların bugün öğle saatlerinde Atina kent merkezinde bir protesto gösterisi düzenlemeyi planladığı açıklandı. Bu arada İçişlere Bakanı Prokopis Pavlopulos ile Bakan Yardımcısı Panayotis Hinofotis'in bu sabah istifalarını Başbakan Kostas Karamanlis'e sundukları, ancak istifalarının kabul edilmediği bildirildi. Düzenlediği olağanüstü basın toplantısında görevine devam ettiğini söyleyen Pavlopulos, olaylarla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü ifade etti. Polisin açtığı ateş sonucunda 16 yaşındaki gencin yaşamını yitirmesini "münferit bir olay" olarak nitelendiren Pavlopulos, polis teşkilatına güvendiğini söyledi. Pavlopulos, protesto gösterisiyle ilgili olarak da insan haklarıyla ilgili gösterileri haklı bulduğunu, ancak bu gösterilerin diğer masum vatandaşlara zarar vermesine izin vermeyeceklerini kaydetti. Atina kent merkezindeki "Eksarhia" semtinde dün gece meydana gelen olayda, devriye gezen polisin ateş açması üzerine kimliği açıklanmayan 16 yaşındaki bir genç hayatını kaybetmişti. Kaynak : Dünya Bülteni

YORGO KIRBAKİ
ATİNA - Anarşist hareketin en güçlü olduğu ülkelerden biri olan Yunanistan'ın başkenti Atina'da polisle anarşistler arasındaki mutad gerilimde bu kez can alınınca ortalık savaş alanına döndü. Cumartesi gece geç saatlerde anarşist mahallesi Eksarhia'da, bir grup anarşist bir polis aracına taş ve sopayla saldırınca iki polisten birinin araçtan inip ateş açması sonucu 15 yaşındaki bir genç öldü. Bu olay, Yunanistan'da eşi görülmemiş bir şiddet dalgası ve kargaşayı tetikledi.

İntikam için Atina merkezinde alışveriş merkezleri, çok sayıda mağaza ve otomobilleri ateşe veren anarşistler, Selanik, Yanya, Patra şehirlerinden güneydeki Girit Adası'na dek sokaklara dökülüp karşılarına ne çıktıysa yakıp döktü. 'Polisler domuz ve katildir' diye slogan atan eylemciler, ateşe vermedikleri bazı mağzaları da yağmaladı, para, giyecek ve yiyecek çaldı.

İçişleri bakanı Prokopis Pavlopulos ile yardımcısı eski genelkurmay başkanı Panayotis Hinofotis istifalarını sundu. Bunları kabul etmeyen Başbakan Kostas Karamanlis, ölen Andreas Grigoropulos'un ailesine başsağlığı mektubu yollayıp şunları söyledi: "Oğlunuzun gayri adil kaybı için taziyelerimi kabul edin. Tüm Yunanlılar gibi ben de üzgünüm. Hiçbir şeyin acınızı hafifletmeyeceğini biliyorum. Ama sorumluları müsamaha göstermeyerek adaletin önüne çıkaracağız. Devlet böyle bir trajedinin tekrar yaşanmaması için gerekeni yapacak." Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas da, mektubunda, gencin ölümünü 'devlet ve yasanın fonksiyon bozukluğu' diye niteleyip, sorumluların cezalandırılacağı sözü verdi. Ardından silahı çeken polis memuru adam öldürmekten, ortağı suç ortaklığından gözaltına alındı ve komiserleri de görevden geçici alındı.

Önceki gece gencin ölmesinden bir kaç saat sonra başlayan şiddet dalgası dün de devam etti. Noel'e hazırlık için süslenmişken cehenneme dönen Atina'da dün sabaha dek en ünlü alışveriş yolu Ermuda ateşe verilmedik dükkan kalmadı. İki alışveriş merkezi, 150'den fazla dükkan, 17 banka şubesinin ön cephesi ve en az 70 otomobilin yandığı, 24 polisin yaralandığı ilk dalganın ardından, eylemciler dokunulmazlıkları olan fakültere sığınıp bir müddet buradan polise karşılık verdi. Dün 5 bin eylemci, kent merkezine yürürken banka ve dükkan camlarını aşağı indirdi, Citroen mağazasını ateşe verdi, Grigoropulos'un öldüğü yerin yakınındaki Ulusal Müze önünde gösteri düzenledi. Eylemcilere gözyaşartıcı gaz sıkan polis, tüm merkezi trafiğe kapatıp emniyet müdürlüğüne giden yolu bloke etmek için büyük çaba sarf etti. Üç polis yaralandı. Selanik'te de onlarca banka, dükkan ve süpermarketi ateşe veren 2 bin eylemci, belediye binasının camlarını kırıp polis aracı kundakladı. Makedonya-Trakya bakanlığının çöp bidonlarını da ateşe verdi. Patra, Yanya ve Girit'te de olaylar sürdü.

Yunanistan'da maddi hasarın boyutu ölçülemezken, Atina'daki bir Britanyalı öğrenci manzarayı "İnanılmaz. Yanan benzin kokusundan nefes alınmıyor. Hiç abartmadan söylüyorum, 'Black Hawk Down' tarzı bir savaş filminden çıkmış gibi" diye niteledi.

Emniyet müdürlüğü, 15 yaşındaki gencin ölümünü, polisin havaya ateş ettiği, ama merminin geri tepip Grigoropulos'a isabet ettiği şeklinde duyurdu. Anarşistler ise, polisin soğukkanlılıkla arkadaşlarını hedef alıp vurduğunu iddia etti. Haber ajanslarına göre, polis aracına 30 anarşist saldırırken, polislerden biri sersemletici el bombası fırlattı, diğeri üç el ateş etti, göğsünden vurulan Grigoropulos hastanede öldü.

İçişleri Bakanı, balistik rapor açıklanmadan ölüm nedeni hakkında konuşmayacağını, polise asla ve hiçbir surette eylemcilere saldırı emri verilmediğini, bilakis hep savunma konumunda olmasının emredildiğini söyledi. "Bir kişiyi hele de çocuksa öldürmenin cezasız bırakılması düşünülemez. Can almak demokrasilerde bağışlanamaz. İbretlik bir ceza vereceğiz" diyen Pavlopulos, olayın münferit olduğuna inandığını kaydedip gencin ailesini arayarak başsağlığı diledi.Yunanistan'da polisin yetkileriyle ilgili büyük tartışma başlatan olayı soruşturmakla üç savcı görevlendirildi. Benzeri bir olay 1985'te gerçekleşmişti.


*


cumartesi gecesi saat 21:30'da atina'nın merkezinde bir genç polisler tarafından öldürüldü. cinayet bir grup anarşistin polis devriyesiyle tartışmları esnasında işlendi. anarşistlerin elinde ne taş vardı ne de silah...

15 yaşındaki genç cumartesi gecesi eğlenmeye çıkmış insanların gözleri önünde öldürüldü. Çocuğu vuran itlerin adları Epaminodas Korkoneas (37 yaşında) ve Vasilis Saraliotis (31 yaşında).

Ölümün duyulmasıyla yunanistan'her yerinde ayaklanmalar ve gösteriler başladı. eylemciler karakollara saldırdı, devriye arabalarını ve bankaları yaktı. Yunanistan'ın bütün kentlerinde insanlar sokaklarda çatışıyor.

* atina

7/12: binden fazla anarşist ve otonom cinayetin işlendeiği gece sokaklara döküldü ve kentin merkezindeki politeknik üniversitesi işgal edildi. polis 7 kişiyi tutkladı.

- 7/12: çeşitli görüşlerden 10 binden fazla insan protesto gösterisine katıldı.


7/12 - birbirleriyle sms'le haberleşen lise öğrencileri aralık'ın 8'inde eylem çağrısı yaptı.

- 7/12: aek futbol takımı taraftarları polisle çatışmaya başladı.

-7/12 hukuk fakültesi işgal edildi.

- pazartesi saat 18'de üniversite'nin idari binaları işgal edildi.

- 8/12 iktisat fakültesi işgal edildi.

- 8/12 öğrenciler tüm yurt çapında üniversitelerin işgal edilmesi ve genel grev çağrısı yaptılar.

- 8/12 sokak savaşları başladı. meclisin önünde barikatlar kuruldu. kent merkezindeki bankalar, büyük şirketler, karakollar ateşe verildi. hükümet başbakanlığa karşı bi saldırıdan korktuğu için burayı korumaya aldı.

*Pireas

8/12 bir eylemcinin tanıklığı:
işgale katılan öğrencilerin ve öğretmenlerin verdiği kararla bugün eğitim yapılmadı. saat 12:30 gibi peiraius'taki karakola doğru bir yüyüyüş gerçekleştirildi. peraius'taki daha ufak bir karakol ve ulaşım bakanlığı daha evvel "ziyaret edilmişti". binlerce öğrenci ne buldularsa karakola atmaya başladılar.

karakol ve bir sürü devriye arabasıyla motorsiklet yakıldı. etraftaki öteki araçlara dokunulmadı.