12 Aralık 2008 Cuma

İstanbul’da kırmızı isyan

11.12. 08

Yunanistan Başkonsolosluğu’nun ikametgahı olarak kullanılan İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi bina önüne gelen 20 kişilik grup kısa bir basın açıklaması yaptıktan sonra, binayı kırmızı boya yağmuruna tuttu. Binanın duvarları, camları ve tabelalar kırmızıya boyanırken eylemciler, bina önüne iki pankart bıraktı. Pankartlardan birinde ‘Polis her yerde öldürür’, diğerinde ise ‘Biz de 15 yaşındayız. Anarşistler’ yazdığı öğrenildi. Grup, bu eylemi gerçekleştirdikten sonra yaya olarak Galatasaray Hamamı’na doğru yürüyerek, Turnacıbaşı Sokak’taki Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na ulaştı. Binanın ön ahşap kapısını tekmeleyerek kıran saldırganlar, 34 CU 632 plakalı Mercedes marka konsolosluk aracına da hasar verdi. Ellerinde sopalar olduğu iddia edilen grup, aracın ön sol camını kırıp, olay yerinden uzaklaştı. Konsolosluk çalışanlarının araması üzerine olay yerine gelen polis, çevre işyerlerindeki güvenlik kamerası kayıtlarını toplayarak olay yerinde inceleme ve hasar tespiti yaptı. Polis kaçan anarşistlerin yakalanması için çalışıyor.
Hayat durdu kavga durmadı

Son 60 yılın en büyük grevini yaşayan Yunanistan’da okullar ve üniversiteler, devlete ait tüm bankalar, mahkemeler, elektrik ve su işleri daireleri, postaneler ve devlete ait telekomünikasyon şirketinin büroları kapandı. THY ve Olimpic Havayolları İstanbul-Atina arası seferlerini iptal etti. Şehiriçi ve şehirlerarası otobüs, tren, metro, troleybüs, tramvay şoförlerinin de greve katılması nedeniyle özellikle büyük kentlerde ulaşım zaman zaman durma noktasına geldi. Ülkede sağlık hizmetleri de ciddi biçimde aksadı. Yunanistan’daki devlet hastanelerinde grev süresince sadece güvenlik ve acil yardım birimleri görev yaptı. Doktorlar özel muayenehanelerini açmadı. Eczaneler de kepenk indirdi.

BUGÜN GAZETE ÇIKMAYACAK

Haber ajanslarının da katıldığı grev süresince pek çok haber ağırlıklı internet sitesi sayfalarını yenileme işlemine son verdi. Yazılı basın çalışanlarının dün işbaşı yapmamaları nedeniyle ülke genelinde hiçbir gazetenin basılmadığı ve bugün gazete bayilerinin raflarının boş kalacağı duyuruldu. Ancak, zaman zaman haber merkezlerine bağlanarak, gelişmeleri izleyicilerine duyuran Yunan televizyonları, kent merkezindeki Sindagma meydanının kesif bir göz yaşartıcı gaz bulutu altında kaldığını duyurdu.

Öte yandan, Yunan basını, hafta sonunundan beri devam eden ve bir milyar euroyu bulduğu tahmin edilen zarara yol açan olaylar için hükümet ve polisi suçladı. Gazeteler, “Yunanistan’ın ilk kez görülen bu şiddetteki olaylar karşısında temelinden sarsıldığı” yorumunu yaptılar.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Yunanistan’a barış ve huzur tavsiye etti.

Mermi sekmiş!

POLİS kurşunuyla ölen Grigoropulos (15) hakkındaki adli tıp raporunun, “merminin sektiğini”nin ortaya koyduğu öne sürüldü. Gencin öldürülmesi olayına karışan 2 polisin avukatı Aleksis Kuyas, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Balistik incelemeye göre, polisin tabancasından çıkan mermi sekerek Grigoropulos’un bedenine saplanmış” dedi.

Öte yandan Grigoropulos’un ailesinin gönderdiği bir doktorun da katıldığı otopsi ve balistik inceleme sürecinde, genci öldüren merminin büyük bir olasılıkla bölgedeki apartmanların balkonlarından birisine çarparak sektiği görüşünün ağırlık kazandığı iddia edildi.

TOPLAM ZARAR 1 MİLYAR EURO

Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis, Yunanistan’da 5 gündür devam eden olaylarda maddi zarar gören küçük iş yeri sahiplerine 10 bin euro yardım yapılacağını, diğer maddi hasarların yüzde 50’sini devletin karşılayacağı ve 200 bin euroya kadar özel düşük faizli 15 yıllık krediler açılacağını duyurdu. Çatışmalar sonucu meydana gelen zararın bir milyar euro olduğu belirtililiyor.

kaynak: akşam