26 Aralık 2008 Cuma

TESTLER POLİSİN ALEX'İ DİREK OLARAK VURDUĞUNU GÖSTERİYOR

23 Aralık 2008, Salı


TESTLER POLİSİN ALEX'İ DİREK OLARAK VURDUĞUNU GÖSTERİYOR.

"Merminin havaya doğru atıldığına dair bir kanıt bulunamadı"6 Aralık günü 15 yaşındaki Alexandros Grigoropoulos'un ölümüne sebep olan mermi üzerindeki bulgular ve olay yerinden (Exarchia) alınan malzemeler gösteriyor ki; Alexandros'u öldürmekle sorumlu polis, -kendisi iddia ettiği gibi havayı değil -direk olarak genci hedef almıştır.

Laboratuar test sonuçları, resmi olarak, merminin gence isabet etmeden önce yerden 40 santimetreden az bir yükseklikte yüzeye çarptığını göstermektedir.


Salı günü, 3.000 den fazla gösterici "polisler, domuzlar, katiller" sözleri eşliğinde Atina'da yürüyüş gerçekleştirdiler. Erken saatlerde, Atina'da bir isyan polis otobüsüne ateş edildi. Yetkililer, 19 polis memurundan yaralanan olmadığını fakat polise karşı olan saldırıların endişeleri arttırdığını belirtti.

Polis, otobüsün bir üniversite kampusunu geçerlerken saldırıya uğradığını söyledi. Yetkililer 7 adet 7.62 milimetrelik kovan topladıklarını belirtti.

Salı günkü yürüyüş şehir merkezindeki birçok dükkânın kapalı kalmasına neden oldu. Bir grup genç bir polis arabasını devirdi, ama olay daha fazla şiddet yaşanmadan sona erdi. Miting sona ermeden önce protestocular polis şapkası giyen kağıttan yapılma bir domuz modelini ateşe verdiler. Çarşamba günü şehrin ana alışveriş bölgesinde bir protesto daha yapılması planlanıyor.

Bir grup lise öğrencisi eğitim bakanlığının önünde tatilden önce son olması kararlaştırılan bir miting düzenledi.

15 yaşında bir gencin öldürülmesi üzerine protestolara devam edip etmeyeceklerine Ocak ayının başında karar vermesi beklenen öğrenciler, yaklaşık 700 okul ve üniversitenin işgaline devam edeceklerini ileri sürdü. Eğitim bakanlığı yalnızca 100 okulun işgal edildiğini iddia ediyor.

Çev: sev

http://anarchiststrategy.blogspot.com/