20 Aralık 2008 Cumartesi

uluslararası dayanışma günü - yunanistan

800 okul ve 200 üniversite bölümü işgal edildi; ulusal tiyatro prömiyeri durduruldu; bugün uluslararası dayanışma günü.

atina’daki ulusal tiyatro prömiyeri yaklaşık yüz kişi tarafından bu gece engellendi –sahneyi aldılar ve ‘herkes sokaklara’ yazan bir pankart açtılar- . izleyicilere ve oyunculara okumaları için dağıtılan metinde ‘mademki şu anda cep telefonlarınızı kapattınız, bilincinizi aktive etme zamanıdır’. bir kere sokaklara çıkınca, kalabalık atina merkezinin tamamında hızla doğaçlama gösteriler halini aldı. –omonia meydanı’na varmamızla birlikte sayımız ikiye katlandı ve on ya da daha fazla sayıdaki zeta gücü polislerini (motosikletli) korkutup kaçırarak görüş mesafemizden çıkarmaya yetti. oyuncular ve yönetmen oyuna devam etmeyi mücadelemizle dayanışma amacıyla reddetti. dün de benzer bir eylem atina konser salonu’nda gerçekleşmişti.

anaakım medya ülkenin dört bir yanında yaklaşık 800 okul ve 200 üniversitenin öğrencileri tarafından işgal edildiğini belirtiyor.

20 aralık’ın hemen öncesinde, alexandros’un katledilmesinin üzerinden tam iki hafta geçmişken: bugün devlet cinayetlerine karşı uluslararası eylem günüdür. bir kez daha sokaklarda olacağız, yine yalnız olmayacağız. dünya üzerindeki binlerce ve binlerce insan bize katılacak.

çevirisi ekşisözlükten alınmıştır.
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=7+aralik+2008+yunanistan+ayaklanmasi&kw=&a=&all=&v=&p=14