12 Aralık 2008 Cuma

Yunan İsyan Avrupa'da12 Aralik 2008
Yeni_Özgür_PolitikaYunanistan’da bir gencin polis tarafından katledilmesi birçok ülkede protesto edildi. Yunan büyükelçilik binalarıyla eylem yapılan kentlerde bulunan karakollar taşlandı.


Yunanistan’da gençlerin başlattığı isyan Avrupa’da da destek gördü. Fransa, Danimarka, İtalya, Belçika, Kıbrıs ve İspanya’da sokağa çıkan yüzlerce genç, Yunan gencin öldürülmesini protesto etti. Eylemlere sert müdahalede bulunan polis onlarca genci gözaltına aldı. Cumartesi günü 15 yaşında bir gencin öldürülmesini protesto eden Yunan gençlerin eylemleri dün de devam etti. 15 polis karakolu, kolluk güçleri aleyhine sloganlar atan lise öğrencilerden oluşan grupların saldırısına uğradı. Öğrenciler, bir karakolun da devriye aracını devirdi. Yunan gençleri, hafta başından itibaren işgal ettikleri üniversitelere polisi yaklaştırmıyor. Politeknik Üniversitesi’nin Ziraat Fakültesi’ni denetimleri altında tutan gençler, binaya girmek isteyen polise molotof kokteylleri atarak geri püskürttü.

Merkezi Galatsi semti ile burjuva semti olarak bilinen Nea Smyrni semtinde de çatışmalar yaşandı. Bu arada, Grigoropulos’un katil zanlısı polis memuru Epaminondas Korkoneas’ın bugün götürülmesi beklenen Koridalos Cezaevi’nin çevresinde görevli polis ekiplerine bir grup göstericinin taş ve sopalarla saldırdığı bildirildi.

Karakollara taşlı saldırı

Ayrıca dün Atina’daki Koryallos Cezaevi önünde gençler, polisle çatıştı. Polis kaynakları, eylemcilerin çoğunluğunun liseli öğrencilerden oluştuğunu bildirdi. Gaz bombaları ile geri püskürtülen gençlerin bu kez cezaevi önünde oturma eylemi başlattıkları kaydedildi. Yunanistan’daki eylemler önceki günlere oranla azalırken, isyan bayrağını bu kez Fransa, İtalya, Belçika, Danimarka, Kıbrıs ve İspanya’daki gençlik aldı. Kıbrıs’ın Limasol kentinde 100 kişilik maskeli bir grup, Yunanistan’da yaşanan olayı kınamak amacıyla broşür dağıttı. Maskeli grup, Limasol Polis Karakolu’na doğru yürüyerek, karakolu taşladı ve polis aleyhinde sloganlar attı.

Önceki gün gece saatlerinde Yunan gencin öldürülmesini protesto etmek için Madrid’de sokağa çıkan yüzlerce genç, kent merkezindeki karakolu taşladı. Yunanistan’daki gençler gibi bankaları hedef alan gençler onlarca bankanın otomatik para çekme makinelerini kullanılmaz hale getirirken, duvarlara “Katil devlet, infazcı polis” yazdı.

Elçilik binaları hedefteydi

Polisin gençlere müdahale etmesi sonucu çıkan çatışmada üçü polis olmak üzere 9 kişi yaralandı. Polis, 9 genci gözaltına aldı. İspanya’da bir başka eylem de Katalan gençliği tarafından organize edildi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylemde Yunan gençliğinin isyanını destekleyen sloganlar atıldı. Polisin şiddedine maruz kalan gruptan 2 kişi gözaltına alındı. Yunan gençliğini destekleyen İtalyan gençleri ise Roma’daki Yunanistan Büyükelçilik binasını taşladı. Roma ve Bologna kentlerinde düzenlenen yürüyüşlere yüzlerce kişi katıldı.

Fransa’nın Bordeaux kentinde de Yunanistan büyükelçilik binası saldırıya uğradı. Konsolosluğun önündeki iki araç ve konsolosluk kapısı dün sabah saat 03.15 sıralarında ateşe verdi. Yangın çıkması nedeniyle komşu binadaki 8 kişi tahliye edilirken, iki çocuk ve iki yetişkin dumandan etkilendi, ancak durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Eylemcilerin yarısı gözaltında

Belçika’da ise önceki gün Yunan Büyükelçiliği önünde de protesto gösterisi yapıldı. Fırat Haber Ajansı’nın muhabirlerinden Rışto Tunç’un geçtiği habere göre, Büyükelçilik binası önünde toplanan yüzlerce kişi Yunan devleti aleyhinde slogan attı. “Yaşasın enternasyonal dayanışma” ve Yunan devleti aleyhinde sloganlar attılar. “Sosyal yıkımlara hayır”, “Katil devlet” dövizlerini açıldığı eylemde ayrıca Yunanistan bayrağı yakıldı. Aleksis Grigoropulos’u anmak için mumların yakıldığı eyleme tahammül edemeyen Brüksel polisi eylem sonrası 6 kişiyi gözaltına aldı.

Yunanistan dışında yapılan eylemlere en sert tepkiyi Danimarka polisi gösterdi. Eyleme katılan 150 kişilik grubu dağıtan Danimarka polisi, Yunan polisinden daha sert müdahelede bulunması dikkat çekti. Sadece Yunanistan’da bir gencin polis tarafından katledilmesini protesto etmek isteyen göstericileri dağıtmak için gaz bombaları kullanan Danimarka polisi, 150 kişilik gruptan 63 eylemciyi yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. Türkiye’de ise İstanbul ve İzmir’de çoğunluğu liseli olmak üzere yüzlerce kişi Yunan devletini protesto etti. ‘Polis her yerde öldürür’ pankartıyla yürüyen gençler, “Katil devlet, katil polis” sloganları attı. Öte yandan Yunan devleti ve polisi, Almanya’nın başkenti Berlin’de protesto edilecek. Eylem, pazar günü saat 14’te Mauerpark’ta yapılacak.

kaynak: yeni özgür politika