26 Aralık 2008 Cuma

Yunanistan: Diğerleri gibi olmayan bir 24 aralık...


prş. - 25 aralık 08

Tutuklularla dayanışma için büyük bir eylem. Üniversite binalarının işgallerinin sonu ve programlanmış yeni hareketler

Bu 24 aralık, anarşistler tarafından son günlerdeki olayların arkasından tutuklanmış kişilerle dayanışma eylemi çağrısı yapılmıştı. Ama eylem anarşist hareketin ötesindeki birçok insanı, kimilerinin yürüyüş yapılırken korteje katılmasıyla biraraya getirdi.

2000 kişi civarında katılım oldu. Eylem güçlü ama barışçıydı. Atina'nın ana ticari caddesinden (Ermou) Syntagma meydanına gitmek için geçildi, sonra bir başka yoldan geri dönüldü. Eylemciler Atina Katedrali önünden geçerken kimi gerginlikler yaşandı ama bunun gürültüsüz bir eylem olacağı kararı alındığı için, sadece duvarlara graffitiler çizildi ve kilise ve papazlara karşı sloganlar atıldı. Ayaklanma karşıtı birim bizi takip ediyordu fakat yaklaşmaya ya da eyleme sataşmaya cüret etmediler. Eylem süresince atılan sloganlar çok özgünlerdi ve sadece devlet ya da aynasızlara değil, tüketim özendiriciliğine [consumerisme] ve gözlerini olaylara kapayıp hiç bir şey olmamış gibi noel alışverişi yapanlara karşıydılar.

Tutuklananlar şimdi hapishanelerde ve (aylarca sürebilecek) davalarını beklerken, "belki bedenlerimiz hapsedildi fakat zihinlerimiz dışarıda savaşmaya devam edenlerle beraber" diyen bir deklarasyon kaleme aldılar.

Eylemden sonra Politeknik Üniversitesinde yeni bir kurul oluşturuldu. Kurul gece yarısı işgali kaldırma kararı aldı (ama ayaklanmayı değil). Ekonomi Üniversitesi (ASOEE) işgalcileri de işgallerini kaldırma kararı aldı ve binayı öğleden sonra eyleme katılmak için terk etti. Bu iki işgal, hukuk fakültesi polisin sık saldırılarına karşın 18 gün tutulduğu gibi, ayaklanmada büyük rol oynadılar. Bununla birlikte mücadele bitmedi ve işgalcilerin tüm kurulları, dünyaya, GSEE sendikasının birkaç gün önce yapmış olduğu, 27 aralıktaki eyleme katılma çağrısında bulundular.

Alimos'ta (Atina), şehirliler noel şarkılarını için belediye tarafından verilen ses sistemini ele geçirdi. Bunun yerine, bir saat boyunca tutukluları derhal serbest bırakılması, polisin silahsızlandırılması, ayaklanma karşıtı tugayın dağıtılması ve anti terörizm yasalarının yürürlükten kaldırıması çağrısında bulunan milro bildiriler okundu.

Volos'da belediye radyo istasyonu olaylar ve ihtiyaçlar üzerine bilgi vermek için işgal edildi.

Lesvos'da eylemciler şehrin merkezine ses sistemi yerleştirdi ve mesajlarını ilettiler.

Ptolemaida'da, Ioanninaki gibi bir noel ağacı Alexis'in fotoğrafları ve hareketin ihtiyaçları üzerine bildirilerle süslendi.

(İkinci dünya savaşı süresinde partizanlar tarafından, Nazilerin sağladıkları tedarik etme yollarını engellemek için yok edilmiş olduğu için ünlü) Gorgopotamos köprüsü üstünde büyük bir pankart açıldı: "[Sisteme karşı] toleransıyla kesiminiz suç ortağıdır."


Olaylarla birlikte başlatılan tüm projeler durduruldu ve bu bina haftalardır artık kullanılmıyor. Bütün bunlar bu eylemin mimarları ve sebepleri olan, daha çok şüpheli olarak görülen işgalcileri belli etti.

[ayrıca diğer yunan yoldaşlara göre yalnızca polisin hareketlerinden haberi olan kişilerin –yani polislerin ta kendilerinin- eylemin saatinin sabah 5.50’de olacağını bilebilirler.

Eylem günü geldiğinde polis için işgalin durumu sorunu yerini şiddetli tartışmalara bıraktı.

Yunan yoldaşlardan gelen mesajın ardından CNT AIT Paris çevirisi


http://cnt-ait.info/article.php3?id_article=1609

çeviri: M. & L.

ps.: iki paragraf "23. aralık. 08 - 19.41"deki metinde bahsedilen olaylar üzerine aynı şeyleri söylediği için çıkarılmıştır.