16 Aralık 2008 Salı

Yunanistan'da Okullar Öğrencilerin Elinde

Atina, Selanik ve diğer kentlerde gösterilerini sürdüren öğrenciler, 17 ve 18 Aralık'ta iki büyük mitinge hazırlanıyor. Öğretmenler sendikasına göre 600 okul ve 150 fakülte öğrenciler tarafından işgal edildi. Avukatı, Grigoropoulos'u öldüren polisin tahliyesini istiyor.

16 Aralık 2008, Salı

Yunanistan'da öğretmenler sendikası, 600 okulun ve 150 üniversite fakültesinin öğrenci işgali altına olduğunu duyurdu.

Öğrenciler dün (15 Aralık) Atina'da çeşitli yerlerin yanı sıra Selanik, Pire ve Girit'te gösterilerini sürdürdü. Atina'daki gösteriler 2 binden fazla öğrenci katıldı. Atina'da iki radyo istasyonunu işgal eden öğrenciler, yaklaşık üç saat boyunca kendi yayınlarını yaptı; polisin 15 yaşındaki Alexandros Grigoropoulos'u öldürdüğü 6 Aralık'tan bu yana yaşananları anlattı.

Öğrenciler bugün ilerideki eylemlerini kararlaştırmak için toplanıyor. Atina'da yarın (17 Aralık) bir, öbür gün (18 Aralık) iki gösteri planlanıyor. Selanik ve diğer kentlerde de gösteri yapılacak.
10 kişiden altısı "toplumsal ayaklanma" diyor

Kathimerini gazetesinin yaptırdığı bir kamuoyu yoklamasına göre, Yunanistan'da 10 kişiden altısı, yaşananları bir "toplumsal ayaklanma" olarak adlandırıyor, bireylerin işi değil, kitlesel bir hareket olarak düşünüyor. 10 kişiden dördü, olaylarda hiçbir siyasi liderin doğru duruş sergilemediği, göstericilerin çok azının zarar veren eylemlere katıldığı kanısında.
Avukat polisin tahliyesini istiyor

Grigoropoulos'un otopsi sonucu ve öldürülmesiyle ilgili balistik raporu hâlâ açıklanmış değil. Cinayet ve yasadışı silah kullanmak suçlamasıyla tutuklu bulunan polis Epaminondas Korkoneas'ın avukatı Alexis Kougias iki polisin tahliyesini istedi. 37 yaşındaki Korkoneas ve ona yardım etmekle suçlanan meslektaşı, Domoko Cezaevi'nde tutuluyorlar.

Komünist Parti: Yağmacılarla devlet baskısı aynı tarafta

Yunanistan Komünist Partisi'nin kadın başkanı Aleka Papariga, maskeli yağmacıların ve molotof bombaları atanların devletin gizli servisiyle bağlantılı olduğunu, amacın kışkırtma eylemleriyle dikkatleri gençlerin kitlesel hareketinden başka yöne çekmek olduğunu söyledi.

Papariga, Atina Haber Ajansı'na verdiği röportajda, Grigoropoulos'un öldürülmesiyle başlayan süren eylemlerin tek başına değişiklik yaratmayacağını, ancak örgütlü mücadelenin işe yarayacağını söyledi; işçi hareketinin yeniden yapılanması gerektiğini de ekledi.
"Bizim olanı geri alacağız"

Synaspismos Partisi'nin gençlik örgütü de yaptığı açıklamada baskı uygulamakta ısrar eden hükümetin istifa etmesi gerektiğini bildirdi; "Bütün bir kuşağa saygı duymayı bilmiyorlarsa, onan korkmayı öğrenecekler" dedi.

Örgüt, "bizim olanı geri alacağız" diyerek istediklerini şöyle sıraladı: Parasız, kapsamlı kamu eğitimi; tam zamanlı, güvenceli işler; özgür ve yeşil kamu alanları; haklar ve özgürlükler. (TK)

kaynak: bianet