12 Aralık 2008 Cuma

Yunanistan'da Öğrenciler Sokakları Bırakmıyor

Atina'da lise öğrencileri yeniden gösteri düzenliyor. Polis şiddetine karşı gösteriler İspanya, Danimarka, İtalya, Fransa ve Almanya'da da düzenleniyor. 15 yaşındaki Grigoropoulos'u vuran polislerin tutukluluğu sürüyor.

12 Aralık 2008, Cuma

6 Aralık'ta polis tarafından vurulan Alexandros Grigoropoulos 9 Aralık'ta toprağa verildi. Lise öğrencileri, 15 yaşındaki Alexandros (Alexis) Grigoropoulos'un polis tarafından vurulmasını protesto etmek için bugün yeniden Atina'da sokağa çıkıyor. Öğrenci ve öğretmenler gösteri için çağrıda bulundu.

Reuters'ın haberine göre, Grigoropoulos'un 6 Aralık'ta öldürülmesinin ardından başlayan gösterilerdeki şiddet oranı düşüyor. Ancak, Yunanistan'daki gazeteler öğrencilerin eylemlerini bir tür "intifada" olarak adlandırıyor ve polis merkezlerini kuşattıklarını yazıyor.

Atina Haber Ajansı'na göre, dünkü (11 Aralık) gösterilerde eylemciler altı polis merkezine zarar verdi, polis araçlarını ters çevirdi.

Kathimerini'nin haberine göre, en büyük iki sendikanın sosyal güvenlikteki hak kayplarına karşı ülke çapında greve gittiği önceki gün (10 Aralık) düzenlediği gösteriye yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Şiddet içeren eylemler de oldu, ancak önceki günlere göre boyutları daha küçüktü.

Avrupa'da dayanışma gösterileri

İspanya, Danimarka, İtalya, Fransa ve Almanya'da da Yunanistan'daki gösterilere destek veren ve polis şiddetini protesto eden gösteriler düzenleniyor.

"Polis memurunda pişmanlık işareti yok"

Grigoropoulos'u öldürmekle ve yasadışı silah kullanmakla suçlanan 37 yaşındaki polis memuru Epaminondas Korkoneas ve ona yardım etmekle suçlanan meslektaşının tutukluluğu sürüyor.

Kathimerini'ye göre, ifadesinde "havaya uyarı için ateş ettiğini" söyleyen Korkoneas'ın ifadesinde "hiçbir pişmanlık işareti yok." Avukatı henüz halk açıklanmayan bir rapora dayanarak Grigoropoulos'un seken bir kurşunla vurulduğunu iddia ediyor.

SYRIZA: Yeni kuşak tecrit altında yaşıyor

Yunanistan'daki Radikal Sol Birliği'nin (SYRIZA) parlamentodaki başkanı Alecos Alavanos, Başbakan Karamanlis'le yaptığı görüşmeden sonra, "Hükümet uygulamada özür dilemeli" dedi.

Yeni kuşağın tecrit, güvensizlik ve dışlanma duvarları arasında yaşadığını, hedeflerinin vitrinler, arabalar, evler ve kamu binaları değil, gençilğe yönelik adaletsizlik olduğunu söyleyen Alavanos, hükümetin gençler için iyi iş, iyi eğitim, parasız üniversite, gençlerin buluşup eğlenebileceği, aşık olabileceği kamu alanları sağlamasını ve poliste demokratik reform yapmasını istedi.

"Yüzlerini kapatmayan gençlerin yanındayız" diye konuşan Alavanos "Mahallelerde ateş edip gençlerin yaşamını alacak silahlı polislere ihtiyacımız yok" dedi.

Komünist Parti "provokasyona dikkat" diyor

Yunanistan Komünist Partisi de açıklamasında "yaratılmış kaos, felaket görüntülerini kınıyoruz" derken, bunların iyi eğitilmiş devlet mekanizmalarının işi olduğunu, bu görüntülerin emek hareketini baskı altına almak için kullanılacağını, gençlerin kendiliğinden gelişen kızgınlığıyla karıştırılmaması gerektiğini belirtti. (TK)

kaynak: bianet