27 Şubat 2009 Cuma

Atina ve Selanik'te molotoflu gece - 21-02-200921-02-2009 - Zaman

Yunanistan'ın başkenti Atina'da ve Selanik'te dün gece molotof kokteyliyle düzenlenen saldırılar maddi hasara yol açtı.

Yunan basını, Atina'nın merkezindeki Akademias Caddesi üzerindeki Etniki Bankası şubesine kimliği belirsiz kişilerden oluşan bir grubun molotof kokteyli saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Saldırı sırasında bankada fazla mesai yapan memurlar bulunduğu belirtilen haberlerde, çıkan yangında binanın ciddi hasar gördüğü ve binanın önünde park halindeki bir aracın tamamen yandığı kaydedildi.

Selanik'te ise sabahın erken saatlerinde kimliği belirsiz bir grubun önce Etniki Bankasına ait bir otomatik para çekme makinesini, ardından da park halindeki 3 araç ile bir motosikleti molotofkokteyli kullanarak yaktığı belirtildi.

Sabah 03.00 sularında ise yaklaşık 20 kişilik maskeli bir grubun Aristotelion Üniversitesi önündeki bekçi kulübesine taş ve sopalarla saldırarak, binanın içindeki elektronik aletleri tahrip ettiği kaydedildi.

Saldırganların, kulübede görev yapan 2 üniversite bekçisine ise zarar vermediği belirtildi.

Bu arada geçen salı akşamı özel Alter televizyon kanalının otoparkındaki araçlara ateş açılmasını, "Fanatik devrimciler" adlı örgütün üstlendiği bildirildi.

Atina'da yayımlanan Ta Nea gazetesine bildiri gönderen örgütün adı, ilk kez 3 Şubatta Atina Koridalos cezaevi önündeki polis noktasına yaptığı silahlı saldırıyla duyulmuştu.

**

Terörle boğuşan Atina, Kabil ve Bağdat'a benzetildi

Yunanistan'ın başkenti Atina'da son aylarda polis, ticari şirket, banka ve kamu görevlilerine düzenlenen silahlı ve bombalı saldırılar, "yeni nesil terör" tartışmalarına neden oldu. Atina, terörle boğuşan Kabil ve Bağdat'a benzetildi.

Atina'da geçen Aralık ayında polisin bir öğrenciyi öldürmesiyle patlak veren öğrenci, anarşist ve yüzü maskeli kişilerin başını çektiği şiddet eylemleri, yerini "yeni nesil terör" şeklinde tanımlanan silahlı, bombalı ve kimyasal patlayıcılı saldırılara bıraktı. Çevik Kuvvet (MAT) polis otobüsüne düzenlenen kalaşnikoflu saldırının ardından, bir başka polis karakolunun taranması sonucu bir güvenlik görevlisi ağır şekilde yaralanmıştı. Yaklaşık 3 hafta önce Koridallos semtinde ise yine polis karakolu taranmış ve el bombası atılmıştı. Saldırıyı "Sehta Epanastaton" adlı örgüt üstlenmişti. Örgüt, polis kurşunuyla ölen öğrencinin mezarı üzerine bıraktığı CD'ye kayıtlı bildiride, polis ve gazetecilere saldırı düzenlemeye devam edeceklerini açıklamıştı.

Geçen perşembe günü medyayı hedef alan bir eylem daha gerşekleştiren "Sehta Epanastaton", özel televizyon kanalı Alter'i silahla taradı. Örgüt, 1998'de polisin müdahalesi sonucu ağır yaralanan ve daha sonra ölen bir kızın evine dün akşam saatlerinde bıraktığı CD'yle eylemi üstlendi.

Örgüt CD'yle tehditler savurdu

"Sehta Epanastaton", CD'deki bildiride "ülkeyi yöneten siyasi partiler skandallara bulaşmak, adli kurumları yozlaşmak, eğitim sistemini geçmişe takılı kalmak ve polisi ise şiddet uygulamakla" suçladı. Saldırıları arttırma tehdidinde bulunan örgüt, bütün bu kurumlara karşı yeni nesil bir rakip üretilmesinden bahsediyor. "Sehta Epanastaton", gazetecilerin kanını akıtma iddiasında da bulunuyor.

City Bank'a 60 kilo patlayıcı

Öte yandan aynı gün Atina'daki City Bank'ın önünde çalınan bir araç içinde 60 kilo "Fuel Oil Amonyum Nitrat" patlayıcı bulundu. Uzmanlar, "Eğer mekanizma çalışsaydı çok geniş bir alan havaya uçacaktı." açıklamasında bulundu. Polis, patlayıcıyı "Epanastatiko Agona" adlı bir başka örgütün koyduğundan şüpheleniyor.

"Atina Kabil oldu" benzetmesi

Kamu Düzeni eski Bakanı ve Pasok milletvekili Mihalis Hrisohoyidis, son aylarda Atina'da düzenlenen saldırı ve eylemleri ilginç bir benzetmeyle yorumlaması, adeta yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Hrisohoyidis, Alter televizyonuna düzenlenen silahlı saldırıyı, "Atina, terör eylemlerinin yaşandığı Kabil ve Bağdat'a benziyor." dedi. Ana muhalefet Pasok lideri Yorgo Papandreu ise "Bu olaylar Afrika ülkelerinde bile olmuyor" açıklamasında bulundu. Hükümete yüklenen Papandreu, Başbakan Kostas Karamanlis'i "yetersizlik ve toplumun güvenliğini sağlamaktan aciz olmakla" suçladı. Hükümet ise Pasok'u "küçük parti hesapları yapmakla" itham etti. Yunan polisinin saldırıları düzenleyenleri yakalama girişimleri sonuçsuz kalırken, hükümet ve polis teşkilatı yoğun şekilde eleştiriliyor.

ABD'den Atina'ya birlikte çalışma çağrısı

Bu arada zaman zaman saldırılara maruz kalan Amerika'nın Atina Büyükelçiliği, Yunan hükümetine "terörün üstesinden gelmek için istihbarat paylaşımı ve işbirliği" çağrısında bulundu. Büyükelçilik, "Birlikte çalışarak tehditleri bertaraf etme ve vatandaşları koruma umudu var." dedi.

Terör, turizmi yüzde 30 azaltır

Yunanistan'da 1980 ve 1990'lı yıllarındaki birçok eylemin sorumlusu olarak gösterilen "17 Kasım Örgütü"nün çökertilmesiyle rahat bir nefes alan Atina, son terör eylemleriyle zor durumda kaldı. Karamanlis hükümeti ve uzmanlar, "terör saldırılarının dış dünyada 'Yunanistan'ın güvensiz bir ülke' olarak algılanmasının ekonomik sonuçlarından" da endişeli. Ülkenin "ağır sanayilerinden turizm"in, ekonomik kriz ve Atina'daki terör eylemleri nedeniyle yüzde 30 azalacağı tahmin ediliyor.


**

Yunanistandaki grev bölgeyi gerdi

Yunanistan'da uluslararası ticari taşımacılık sürücülerinin grevi, Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde gerginliğe yol açtı.

Grevdeki Yunanlı ağır vasıta sürücülerinin, iki ülke arasındaki Kulata–Promahon sınır kapısını kapatmaları, Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığının sert tepkisine neden oldu.

Ulaştırma Bakanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada, sınır kapısında ağır kış şartlarında bekleyen yüzlerce Bulgar TIR şoförünün sorunlarının acilen çözülmesi için, Avrupa Birliği kurumları, Uluslararası Taşımacılık Birliği (IRU) ve Yunan makamları nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, Avrupa Birliği sınırları içinde Bulgar taşımacıların haklarının bir ayda ikinci kez Yunanistan tarafından ihlal edildiğinin Avrupa Komisyonuna da bildirildiği ifade edildi.