27 Şubat 2009 Cuma

Atina'da yeni çatışma - 23-01-2009

bbc.co.uk/turkish

Yunanistan'ın başkenti Atina'da asit saldırısında ciddi şekilde yaralanan bir sendikacı için düzenlenen dayanışma gösterisinde çatışma çıktı.

Yunanlı protestocuları, bu kez sokaklara iten şey ise, asit saldırısıyla ciddi bir şekilde yaralanan bir sendikacıyla dayanışma gösterisi.

Omonya Meydanı'nda çevik kuvvet polisleriyle çatışmaya giren göstericiler, çevrede zenginlik sembolü banklar ve restoranlara da saldırdılar.

Sorun çıkması bekleniyordu ve beklenen tam da zamanında geldi.

Protesto gösterisinin düzenleyicileri, Çalışma Bakanlığı'nın önündeki alandan ayrılır ayrılmaz, göstericiler arasındaki daha radikal bir grup, bakanlık binasını koruyan polislere saldırmaya başladı.

Kask takan bir gösterici, polis kordonuna doğru koşup, elindeki taşı çok yakın mesafeden polislere fırlatttı.

Polisin cevabı ise göz yaşartıcı gazla geldi. Polisin saldırısıyla birlikte, göstericiler ikiye bölündüler ve ayrılan gruplardan birinin içerisindeki bazı anarşistler, yakınlardaki eğlence mekânlarına saldırdılar.

Bu çatışmalar, bir sendikacıya düzenlenen korkunç bir saldırının ardından düzenlenen barışçıl gösteriye, şiddet dolu bir son anlamına geliyordu.

44 yaşındaki Bulgar asıllı Konstantina Kuneva, Aralık ayında bir çetenin saldırısına uğramıştı.

Sendikacı kadının yüzüne asit fırlatılmakla kalmamış, asit kendisine zorla içirilmişti. Gösterilere katılan annesi Elena'nın söylediğine göre, o günden bu yana yoğun bakımda olan Constantina bir gözünü artık kullanamayacak.

Kuneva'yı destekleyenler, sendikacının, özellikle göçmen temizlik işçilerinin hakları için mücadele etmesi nedeniyle saldırıya uğradığını düşünüyor.

Avukatlarına göre, Kuneva, en son, bazı taşeron firmaların, temizlikçileri çok düşük fiyatlarla çalışmaya zorlayacakları bir plana karşı mücadele ediyormuş.

Bütün bu hikâye, gösteriye katılanların öfkelerini son haddine çıkarmış görünüyordu.

Bazı uzmanlar, Yunanistan'ı Aralık ayında kasıp kavuran gösterilerin artık enerjisinin tükenmekte olduğunu düşünüyor.

Ancak, bu son olaylar, toplumdaki gerilimin, en azından başkentte hala sürmekte olduğunun bir göstergesi.