18 Mart 2009 Çarşamba

Yunanistan’da eylemlere karşı önlemler sertleştiriliyor

Sokaklarda artan olaylarla başa çıkamayan Yunanistan hükümeti çareyi cezaları artırmakta buldu. Başbakan Kostas Karamanlis başkanlığında toplanan kabine, kendilerini 'anarşist' olarak tanımlayan gruplara karşı alınacak önlemleri ele aldığını duyurdular.

Yunanistan'ın başta başkent Atina olmak üzere yerleşim merkezlerinde eylemler düzenleyen maskeli grupları engellemek için sokaktaki şiddete karşı cezaları arttıracağı açıklandı.

Yunan basın yayın organları, dün Başbakan Kostas Karamanlis başkanlığında toplanan kabinenin, kimliklerini maskeler, motosiklet kaskları ve benzeri biçimlerde gizleyerek, kamuya ve özel şahıslara ait malları tahrip eden ve kendilerini 'anarşist'' olarak tanımlayan gruplara karşı alınacak önlemleri ele aldığını duyurdular.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Adalet Bakanı Nikos Dendias, kimliklerini gizleyerek, kamu mallarını tahrip eden ya da huzuru bozanlara verilecek hapis cezalarının arttırılmasının söz konusu olduğunu söyledi.

Gösterilerde kimlik gizlemeye yönelik kar maskesi ve benzeri eşyaların kullanımını caydıracak önlemler üzerinde durduklarını belirten Dendias, ''Yunan vatandaşları yüzlerini göstermekten korkmamalıdır özellikle de protesto gösterisi yaparken'' diye konuştu.

Haberlerde, huzuru bozma suçuna verilen hapis cezasının bir yıldan iki yıla, kamu malını tahrip, vatandaşları ve polisi yaralama suçlarına verilecek cezanın ise 10 yıl ve daha da üzerine çıkarılmasının planlandığı kaydedildi.

Geçen hafta maskeli bir grubun kent merkezindeki Kolonaki semtinde çok sayıda işyeri ve aracı demir çubuklar, baltalar ve balyozlar kullanarak tahrip etmesinin, yeni önlemler alınmasına yol açtığı yorumu yapılan haberlerde, polisin de acil müdahale için motosikletli devriye birimleri oluşturacağı belirtildi.

Polise ve devlet memurlarına hakaretin de cezalandırılmasının düşünüldüğü kaydedilen haberlerde, getirilecek ağır cezaların gençleri bu tür olaylara karışmaktan caydırmasının amaçlandığı ifade edildi.

Bu arada, Adalet Bakanı Dendias, cezaevlerindeki doluluğun giderilmesi için hafif suçlardan yargılanan tutukluların, tahliye edilerek tutuksuz yargılanmasının önünün açılmasını istedi.

Dendias, müebbet hapis cezasına çarptırılan özellikle tehlikeli mahkumların tutulacağı özel bir cezaevi yapılmasının gerektiğini de söyledi.

Kaynak : Cumhuriyet